Kalorifer Petek Temizliği

Post 25 of 176

Kalorifer petek temizliğinin sağlanması için geçerli birçok yol var ama bilinmesi gerekir ki uygulanan yöntemlerin gelişen teknoloji ile nerede ise tamamı çağ dışı sayılmaktadır. Teknoloji hayatta birçok şeye yön verirken ısıtma sistemlerine de yön verdiği bir gerçek sizler de gelişen teknoloji ile daha iyi ısıyı daha ekonomik şartlarda elde etmek için kalorifer peteği kullanıyorsunuz ki hayatta her şeyin bir son kullanma tarihi var… Elbette uygun bakin ve güzel kullanım ile bu süreyi uzatabilirsiniz. Peki, kalorifer peteği temizliği için gereken en uygun adım nedir? Nasıl kalorifer peteğini temizletmeliyim ve hangi aralıklarla kalorifer peteği temizliği yaptırmalıyım? Kendim kalorifer peteği temizliği yapabilir miyim?

Öncelikle bilinmesi gereklidir ki kalorifer petek temizliği usta ellerde rutin olarak yapılmalıdır neden? Kullandığınız kalorifer peteklerinin ve kalorifer petek tesisatınızın içersinde sürekli akış içersinde yer alan suyun zamanla tüm kapalı sistemlerde olduğu gibi çamurlaşmaması ve pasa sebep olmaması imkânsızdır. Temizlenmedikleri sürece belirli bir süre sonra ısı kaybına ve bir zaman sonra da tesisatın ve kalorifer peteğinin tamamen çalışmamasına hatta çok büyük çapta hasarlara neden olacaktır. Temizlenseler bile rutin temizliğin şart olmasının sebebi budur içersinde devir yapan suyun her zaman çamurlaşması ve pas yapması.

Par yapmış bir tesisatın ve sudaki tortulaşmış çamurun temizlenmesi sizlerin yapabileceği bir işlem değiş çünkü kimyasallar ile bu mümkündür. Piyasada bulunan kimyasalların çoğu kazanç kapısı olarak görüldükleri için yüksek fiyata satılan ucun mallardır ve yine aynı kazanç fikri yüzünden birçok tesisatçının kullandığı kimyasallar ise bu kimyasallar olmakla birlikte boyalı su kullanan kişiler de mevcut.

Buradan anlayacağınız kadarı ile sizlerin kimyasalları temininizin zor olduğu kadar, tesisatçıların kullandığı kimyasalların orijinalliğinden emin olmakta zordur. Eğer usta ellerde doğru kimyasal kullanılmazsa da işe yarar bir sonuç elde etmeniz imkânsız neden? Çünkü kullanılan kimyasal kadar oluşan pas ve kurumun tesisat içersinden atılması da şarttır. Bunu yapmak nasıl mümkün olabilir? Yine kalorifer petek temizliği için oluşturulmuş kalorifer petek temizleme makineleri ile mümkündür. Kullanıldığı esnada peteğiniz içersinde dönen suyu çok daha hızlı bir seviyede döndürür ve bu hızlı döndürme işlemi sırasında sudaki pisliği temizler ve hızlı dönme sonucu sıcak su ve kimyasallar ile kalorifer petek temizliği kimyasallarının kalorifer petek tesisatından çözdüğü pas, çamur ve kurumu temizler.

Buradan da anlaşıldığı üzere kalorifer petek temizliği: kalorifer peteğinin havasını alıp tesisat içersine ne olduğu belli olmayan bir takım sıvılar dökmekten ibaret değildir ki kullanılan sıvı gerçekten kimyasal da olsa o kimyasal sonucu ortaya çıkan pisliğin alınması şarttır.

Kimyasal kullanımından sonra tesisattan tamamen arındırılması gereklidir çünkü suda keskinliğini yitirmediği için zamanla kalorifer peteğine ve kalorifer petek tesisatına büyük zararlar verecektir. Bunun yanında eğer ilk seferde doğru adamı atmazsanız yani uygun kimyasalları kullansanız dahi kimyasalı ve kimyasal sonucu oluşan kiri tesisatınızdan çıkartmazsanız 15 günlük bir süre sonra yeniden aynı sorunun katlaşmış hali ile karışılacaksınız ve bu durumda her şeyin uygun olduğu bir temizlik bile çok zor bir şekilde olacaktır neden? Bu sefer ısınma sorunu kalorifer petek tesisatındaki kirlilik yerine tesisatın içeriğindeki tüm kirliliğin kalorifer peteğine aktarılmasından dolayı kaynaklanır ve bölgesel olarak kalorifer peteğinizden temizlemek çok daha zordur içerideki kimyasalın temizlenmemesi sonucu ekstra bir kimyasal daha eklendiğinde temizleme amaçlı eklenen kimyasal diğeri ile de birleşince de tesisatını aşındırıcı etkiler gösterecektir.

Evimizde ısındığımız peteklerimizin bakımını yapmadığımız sürece doğalgazımızı ne kadar fazla açarsak açalım yinede ısınamayız.Çünkü peteklerimizin ve kombimizin de bakıma ihtiyacı vardır.Nasıl ki aracımızın bakımını ihmal ettiğimizde bir yerinden bir arıza meydana geliyorsa peteklerimizde aynı şekilde ısınma problemi ile karşılaşmamıza sebep olur. Bizde bu durumdan bi haber çareyi kombimizin ayarlarını yükseltmekte buluyoruz.

This article was written by admin

MENU